Lukáš Matela

Přehled odpovědí

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (z celkem 3)
 • Autor
  Příspěvky
 • odpověď na téma: Výsledky #2194
  Lukáš Matela
  Účastník

  Ahoj Františku, máš nějaké zajímavé výsledky s nadějnými včelstvy? Podle prvních 12 výsledků (12 včelstev) se u silně napadených včelstev (> 50% infikovanost plodu) buňka jen se zakladatelkou bez potomstva nedá ani najít. I když naopak u silně napadených je patrné VSH chování, část plodu je vykousaná, část i vyklizená. U jediného včelstva to vypadá zatím lépe, ale to mělo napadení plodu „jen“ 28 %.

  odpověď na téma: Měření a testování VT včel #1212
  Lukáš Matela
  Účastník

  Prošel jsem si nyní, kdy konečně máme včelstva na formistopech, srovnatelně silná (prostě máme konečně co pořádněji sledovat), soubory k VT projektu (metodiku).
  Měl jsem za to, že některé kmeny – linie včel mají sklon k plodové pauze, pokud skončí snůška a jiné plodují stále, bez ohledu na zdroje. V metodice je psáno, že včely, které přestanou plodovat jsou vyřazeny ze sledování. Jaké máte zkušenosti? Plodují včely stále celou sezónu nebo se plodování výrazně omezí, pokud není snůška?

  V plodové pauze vidím zajímavou schopnost včelstva vypořádat se s kleštíkem…

  odpověď na téma: Rezistentní včely, volná stavba, buňky 4,9 mm, … #989
  Lukáš Matela
  Účastník

  Těch příspěvků k varroatoleranci včelstev je asi hodně (plodové pauzy, chování spíše méně trubčiny, VSH a třeba i ty malé buňky). Osobně bych se rád dozvěděl, zda byl nějaký srovnávací pokus, např. 10 včelstev na malých a 10 na velkých buňkách a nejlépe víceletý pokus. A pokud v rámci MSVV něco takového proběhne, rád se pokusím se zapojit.

  Pokud se potvrdí, že 4,9 mm je pro V.d. méně vhodných a pokud opět sníží potřeba omezit roztoče chemicky, tak bude výhodou, když se včely naučíme takto chovat. Osobně od toho nečekám zázraky, ale spíše drobný krůček, který stojí za odzkoušení…

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (z celkem 3)