Karel Jiruš

Přehled odpovědí

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (z celkem 6)
 • Autor
  Příspěvky
 • odpověď na téma: Vize pro včelařství v ČR #2215
  Karel Jiruš
  Účastník

  Jsem momentálně poblíž Hniloby vč.plodu.

  Je to skutečně sranda jak SVS předpokládá že nejpozornější včelař je zdrojem nákazy a vytyčuje kolem něho ochranné pásmo. Navíc si nedá říci a do MVO uvede dvě ZO ČSV a na třetí zapomene. De ja vu toho co zde bylo před deseti lety s MVP.
  Když se to pak řeší, tak se přidá s mělí ještě jeden dobrovolník a hned je pásmo o pár km větší. Naštěstí, takže se to urychlí.
  Ale ještě to potrvá jedno rozšíření, než se dostanou do oblasti kde byly v 2013 plošné úhyny. A kde je značný předpoklad, že to je taky.
  U nás když se zjistí že může být průser tak se blokuje výroba. Tedy vše co jen mohlo být „poškozeno“ třeba špatným materiálem. A pak se nastavuje tzv. uvolnění kdy se po testech atd vylučuje to co je O.K. a zároveň se snažíme zjistit kam až závada dosáhla. Tedy co se bude šrotovat, opravovat atd.

  V dané situaci když je zjištěno ohnisko by se logicky vymezilo větší pásmo kde by se třeba namátkově zjistilo jaký je stav. A do uvolnění by tam včelaři věděli o problému, byli proškoleni a dočasně by se pracovalo s verzí, že je tam nákaza – tedy nestěhovaly se úly, byla nařízena obměna díla a další akce. A tam kde je to pozitivní by stačilo asi těch 1,5km jako zdolávací oblast kde by docházelo k intenzívní kontrole a zda se bude tzv. reworkovat (opravovat) nebo šrotovat. A to uvolnění by prostě dělala veterina na základě třeba jen statistického odběru vzorků jako u nás. To se prostě řekne – kvalita rozhodne, že se bude analyzovat x kusů ze 100. Pokud OK, následuje riskanalýza a uvolnění. A nebo víme, že je to větší.

  odpověď na téma: Nad poznámkami J. Danihlíka od prof Friese o Gottladu #1436
  Karel Jiruš
  Účastník

  S těmi virozami naprostý souhlas. Debatovali jsme o tom spolu v létě. Ani na jaře když jsem v RR MV připomínkoval Jurův článek
  A je to to kam víceméně pomalu od 2008 jdu. Nezajímá mě ani tak populace a dynamika VD jako ty co přežijí. PAdají mi včely i s minimem VD. Jak jsme si spolu ostatně psali. A není to jen jeden případ, jen letos to bylo markantní při nízkém napadení VD.

  odpověď na téma: Nad poznámkami J. Danihlíka od prof Friese o Gottladu #1434
  Karel Jiruš
  Účastník

  Omlouvám se, ale při dalším čtení vlákna mě k tomu ještě napadlo – pokud expadnoval VD přes Asii k nám – v takovém případě probíhá asi výběr – nové území osidlují ti s nejrychlejší „strategií množení“.
  Do jaké míry se za těch 30 let zhomogenizovala populace VD v Evropě? Je rozdíl mezi VD co k nám přišel ze Slovenska“ a tím co přišel přes Německo? Jasně Německo je zkratka z Nepálu nebo odkud to přitáhli, ale stejně – nemáme tady něco trochu jiného než oni? Ne pro náš systém léčení ale proto, že jsme východněji.

  odpověď na téma: Nad poznámkami J. Danihlíka od prof Friese o Gottladu #1433
  Karel Jiruš
  Účastník

  Ahoj, myslel jsem spíš farmy, hlavně opylovací. Amatéři mají většinou vypiplané komíny. 🙂 Ale to bylo jen na okraj když se zabrousilo k velikosti úlu.Já měl loni nejlepší včely přezimované v plemenářích na 6r 45*30 (25ks), letos jdu do jara s dalšími a možná to bude modifikace té Zdendovy 1/3 metody – ale bylo zatím málo VD tak nevím, navíc jsou v tom mladé matky, takže kladly dlouho. Ale pokud by se udělaly zavčasu, možná by to kladení omezily taky.

  Spíš mi leží v hlavě to tvrzení o tom že náš VD je potomkem jen několika importovaných kusů do Evropy. Takže ta vlna co přišla přes Asii po zemi je co?
  Možná skutečně ten přeskok na naši včelu udělalo v Asii jen pár roztočů. Ale v té jeho argumentaci mě to zatahalo za uši.

  odpověď na téma: Nad poznámkami J. Danihlíka od prof Friese o Gottladu #1431
  Karel Jiruš
  Účastník

  Ještě k té diskuzi o velikosti dutiny. Nástavek Langa 1/1 je asi 40litrů, tedy světově nejrozšířenější (sorry 🙂 ) sestava plodiště a medník má dohromady asi 80litrů, tedy jen lehce nad těmi 50litry dle Seeleyho. To víceméně jen „my“ máme „komíny“, obecně to asi bude blíže přirozenému normálu.

  odpověď na téma: Nad poznámkami J. Danihlíka od prof Friese o Gottladu #1430
  Karel Jiruš
  Účastník

  Mně při čtení toho tvrzení v MV zarazilo, že prý evropská populace VD pochází jen z několika málo importovaných jedinců. Jestli jsem ve vaší diskuszi toto přehlédl tak se omlouvám.
  A vzpoměl jsem si na přednášku Ing. Veselého, který zmiňoval velký masakr včelstev v Jugoslávii, kde se prý ta dovezená populace setkala s tou co šla po zemi z Asie a prý heterozní efekt a vyšší vitalita a nižší účinek léřiv.

  A spojil jsem si to s další otázkou k tomu rozhovoru kde zmiňuje tu rezsitenci – pokud je VD rezistentní na „gabon“, jak se ta rezistentní populace šíří po Evropě, a nebo ta rezistence vznikla na více místech?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (z celkem 6)