Havelka Jan

Přehled odpovědí

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (z celkem 7)
 • Autor
  Příspěvky
 • odpověď na téma: Výsledky #2193
  Havelka Jan
  Správce

  Ahoj Františku, výsledky posílat Kv. Čermákovi. Uvažuji, že bych v rychlosti „spích“ nějaký formulář, který by se potom jako pdf poslal e-mailem.

  Honza

  odpověď na téma: Vize pro včelařství v ČR #1538
  Havelka Jan
  Správce

  Nejsem kovaný v legislativním vztahu včelaři – stát, nicméně mám představu, že včelař, jakožto vlastník včelstva, tedy hospodářského zvířete měl mít plnou odpovědnost za jeho zdravotní stav. Z pohledu léčení by měl existovat základní léčebný postup a jeho alternativy (Varidol – kys. mravenčí ….). Volba je na včelaři a zodpovídá za zdravotní stav včelstev. Pokud jsem výše zmínil plnou odpovědnost včelaře za svá včelstva, tak i z právního hlediska. Z toho vyplývá, že v případě zanedbání zdravotního stavu včelstev nese obdobnou odpovědnost, jako chovatel jiných hospodářských zvířat. Snad by se tím podařilo snížit počet vyloženě zanedbaných včelstev, o kterých není žádný přehled. V současnosti je vidět, že není shoda ani v počtu včelstev mezi CMSCH a ČSV, natož aby byl přehled o jejich skutečném zdravotním stavu.
  Jako největší zlo vidím ve skutečnosti, že absolutní většina včelařů si zvykla na stav, že veškeré potřebné kroky řeší ZO, od D1 po léčiva. Sami včelaři nemají zájem se jakkoliv starat o legislativní kroky, nezajímá je, co se děje v českém včelařství. Nejdůležitější informace je medný výnos a výše příspěvku D1.
  Celkově si myslím, že svaz, jakož to největší včelařská organizace je ve stavu klinické smrti a je otázkou, jak dlouho to potrvá. Můj názor je, že svaz by se měl řízeně rozdrobit (pod dohledem státu, aby se minimalizovalo rozkrádání)) na menší celky (okresy?) a v nich fungovat samostatně hospodařící ZO, vše by dozoroval státní orgán (MZe). Ale i v tomto modelu by měl být prostor pro samostatně hospodařící včelaře.

  odpověď na téma: Interní dokumenty společnosti #1163
  Havelka Jan
  Správce

  odpověď na téma: Fórum na webu MSVV #1155
  Havelka Jan
  Správce

  Vzhledem k tomu, že probíhaly a stále trochu probíhají změny na webu, nastavení, práva … prosím hlaste veškeré problémy mě nebo správci webu (viz. kontakty), aby jsme podchytili veškeré problémy, které by nás omezovaly. Děkuji.

  odpověď na téma: Rovnováha včela-kleštík (hostitel-parazit) #1081
  Havelka Jan
  Správce

  Vkládám link na zmiňovaný článek.
  Possible host – parasite adaptation.pdf

  odpověď na téma: Rezistentní včely, volná stavba, buňky 4,9 mm, … #990
  Havelka Jan
  Správce

  Nemyslím, že buňky velikosti 4,9 mm nás zbaví roztoče. Obecně i samotná VT není spasitelná, přínos vidím ve vlivu kombinaci více faktorů, pomocí kterých se podaří vytvořit podmínky méně vhodné pro množení VD ve včelstvu (přestávka v plodování, velikost buněk, VT …) V každém případě, pokud má velikost buňky 4,9 mm logický základ a současná velikost 5,4 je důsledek ekonomického chovu včel, proč se nezaměřit i tímto směrem.

  odpověď na téma: Libavá #416
  Havelka Jan
  Správce

  Ochranná pásma nás v podstatě neomezují, i když je to nepříjemné. Včelstva budou na pevném stanovišti a díky vzdálenosti od běžných stanovišť bude infekční tlak relativně malý. My máme zájem především o lokality uvnitř VÚ. Nějaké pevné zázemí by nebylo k zahození, ale obávám se, že něco takového je nad naše možnosti. Jak z pohledu koupě, tak pronájmu (pokud by to nebylo pár kg medu).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (z celkem 7)